UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Daniel Landa vyhlásil v devětadevadesátém roce "KONEC" své hudební kariéry. Čím dál více se věnoval závodění, na hudbu zřejmě nezbývalo času, možná v tom svoji úlohu sehrála i únava a jisté znechucení z neustálého osočování vlastní osoby. Vydavatelská firma samozřejmě briskně přispěchala s výběrem největších hitů a tím to mělo hasnout. Jenže jak vidět z recenze na novinku, nehaslo.
Návrat k živým nástrojům je hned od počátku jasnou výhrou. Přece jenom klávesové smyčce nemohou mít nikdy tu správnou sílu, nikdy z nich nepůjde „maso“ souznění dřeva a žíní. Také opětovné angažmá Marka Žežulky za bicí soupravu nahrávku slušně nakoplo. Kam se hrabe automat. Klasikou jsou ostré kytary kurtyzánského Tomáše Varteckého, tady zjevně podladěné, takže výsledná kytarová hradba, zaburácí-li, dává sílu slušně nakopnutého náklaďáku a černobílé klapky nejstálejšího hosta Karla Maříka, který ovšem tentokrát úplně vynechal garmošku a věnuje se pouze klimpru. Doprovodný ženský zpěv táhne samotinká Athina Langoska, tradiční Lída Finková z neznámého důvodu absentuje, ve výsledku změna ale příliš znát není.
Z materiálu si vybere snad každý. Máte rádi Landu jako historicky zasněného romantika? Jak je libo, poslužte si "Obsidiánem" kouzelníka z říše elfů, potemnělým "Tajemstvím" nebo římským "Jménem ve skále". Radši byste něco víc od podlahy? Není problém, k mání je textově hodně ujeté "Kdyby" či mandolínou vyšperkovaný "Sen". A něco nového, neslýchaného, netradičního? Španělsky roztančená "Quantum tarantulí" nebo kavárensky ležérní singlovka "Šance" by měla uspokojit váš apetit. Ždibec textových plivanců? Doporučuji "Vltavu" a hodně povedené "Stvůry" s až metalickým riffem (schválně porovnejte s RAGE a jejich "From The Cradle To The Grave" - paráda!). Nejstrašnější skladba? Určitě "Láska (Prase)". Něco tak blbého opravdu dlouho neuslyšíte. Zbytečný, minutu a půl trvající, alkeholický bumčvacht. Cože, že nemáte rádi Landu vůbec? Tak proč to potom čtete…?
Dočkáme-li se někdy realizace avizované Landovy rockové operety "Zabte sršně", myslím, že výsledek může stát za to. Alespoň všechny tři obsažené ukázky patří na albu k tomu nejzajímavějšímu. Návrat který nebyl marný, to je závěrečné shrnutí a hlavní poselství této recenze.
P.S. Neodpustím si ještě jedno VELKÉ rýpnutí. Vydat v dnešní době takhle krátkou desku, navíc ještě „zajištěnou“ ochranou, když si řádný majitel originálního CD toto nemůže přehrát ani ve svém počítači, natož spálit (všechno samozřejmě jde, když se chce a umí…) a prodávat ji za 500,-Kč je neuvěřitelná zlodějina! Za tu stopáž tedy půl bodu dolů. Že kopírování zabíjí hudbu? Kdepak kopírování Monitore, kdepak kopírování…
Daniel Landa v tom, v čem je nejsilnější, bohužel se dvěma tradičními songy na odstřel.
7 / 10
Tomáš Vartecký
- kytary
Honza Alán
- basa a housle
Karel Mařík
- piána, varhany a káva
Marek Žežulka
- bicí
Vladan Malinjak
- housle
Matěj Kroupa
- viola
Roman Petrov
- violoncello
Vratislav Bartoš
- trubka
Jirka Vopava
- mandolína
Athina Langoska
- zpěv a sbory
1. Quantum tarantulí
2. Kdyby
3. Obsidián
4. Sen
5. Tajemství
6. Stvůry
7. Jméno ve skále
8. Láska (Prase)
9. Vltava
10. Šance
Nigredo (2009)
Bouře (Live koncert) (2006)
Tajemství (2005)
Neofolk (2004)
Best of Landa 2 (2004)
Vltava Tour (2003)
9mm argumentů (2002)
Krysař - Kult se vrací (2001)
Best Of: Landa (2000)
Konec (1999)
Smrtihlav (1998)
Pozdrav z fronty (1997)
Krysař (1996)
Chcíply dobrý víly (1995)
Valčík (1993)
Vydáno: 2002
Vydavatel: EMI/Monitor
Stopáž: 37:32
Produkce: 2 LANDA s. r. o.
Studio: Káji Maříka
Záznam zvuku se vydařil, a proto :))
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.